SDH Líchovy

Líchovští hasiči znovu ovládli krajské finále a jedou na MČR

Líchovy 17.6.2015 – Potřetí během posledních čtyř let proměnili hasiči SDH Líchovy svůj start v krajské soutěži v požárním sportu v postup na mistrovství republiky. V Nymburce svůj triumf v dvoudenním klání stvrdili nedělním vítězstvím v požárním útoku, ve kterém za sebou nechali všechny soupeře včetně dvou největších konkurentů z Chářovic a Pískové Lhoty, s nimiž se po sobotních disciplínách dělili o vedení v soutěži.

„Jeli jsme na krajské finále s tím, že chceme postoupit na republiku. Očekávali jsme, že se jako každoročně rozhodne mezi zástupci okresů Benešov, Nymburk a Příbram. Jsme rádi, že nám to vyšlo, a i svou třetí účast na kraji korunovali prvenstvím", těšilo starostu SDH Líchovy Františka Čermáka.

Suverénní vítěze okresního kola sboru dobrovolných hasičů, které se konalo před týdnem v Sedlčanech, postihli před krajským finále dvě citelné ztráty v podobě absencí odchovanců Jakuba Čermáka s Markem Janouškem. Při výběru náhrady měli Líchovští šťastnou ruku, když družstvo doplnili o Petra Miřáckého z Prahy a Víta Hanuse z Třebska.

Úvodní disciplínou soutěže v Nymburce byl běh jednotlivců na 100 m překážek, kde se všeobecně očekávalo vítězství borců domácí SDH Pískova Lhota. Ti však nenaplnili papírové předpoklady a v součtu šesti časů z osmi závodníků zaostali o 58 setin vteřiny za líchovskými hasiči. „Stovky předčily naše očekávání. S vítězstvím jsme až tak nepočítali, ale výborně zaběhl Filip Prinz s Víťou Hanusem a své předpoklady jako jednička týmu splnil Petr Janský", glosoval František Čermák nečekaný úspěch v první disciplíně. V ní byl Janský celkově čtvrtý, časem 17,89 vteřiny, hned za ním skončili Prinz 17,91 s Miřáckým časem 18,02 s. Do první desítky se vešel i Vít Hanus 18,22 s, těsně za umístněním v top ten byl jedenáctý Radek Míka 18,45 s. Posledním počítaným líchovským závodníkem byl Marek Švec 19,00 s.

Euforii z překvapivého triumfu na stovkách vystřídalo v líchovském táboře zklamání z nevydařených štafet na 4 x 100 metrů, kdy se obě sestavy nevyvarovaly chyb a obsadily čtvrtou respektive šestou příčku, do celkového hodnocení však zapisovaly trojku (před nimi skončili obě chářovické štafety). Elitní líchovská štafeta ve složení Míka, Prinz, Miřácký a Fiala (66,28 s), od které se počítalo s vítězstvím, doplatila na krvavý pád třetího z borců, kvůli němuž ztratila zhruba šest vteřin. Naděje druhé sestavy SDH Líchovy (Vít Hanus, Lukáš Hanus, Petr Jánský a Marek Švec - 67,14 s) pohřbilo podklouznutí prvního z běžců na nekvalitním škvárovém povrchu.

Po sobotě tak byli Líchovští na prvním až třetím místě se čtyřmi body společně s Pískovou Lhotou a Chářovicemi, což vzhledem k triumfu na stovkách představovalo menší zklamání. Před nimi totiž byla nedělní královská disciplína, nevyzpytatelné požární útoky. „Do neděle jsme šli s obavami. Útoky s jednotnými stroji jsou loterie. Na republikovou soutěž postupují ze středních Čech dva týmy, takže jsme minimálně jednoho z našich rivalů museli nechat za sebou. Nevýhodou bylo naše nízké startovní číslo. Nemohli jsme taktizovat a museli jít oba útoky naplno", popisoval Čermák náladu v týmu před nedělním vyvrcholením soutěže.

Zástupce příbramského okresu poslal do útoku sestavu Míka, Marek Švec, Patrik Švec, Lukáš Hanus, Tomáš Fiala, Jánský a Prinz. Ta první pokus zvládla v čase 29,61 vteřiny a byla třetí za Tehovcem (Praha východ) a Klučovem (Kolín), když ani jeden z dalších favoritů útok nezvládl. Ve druhém útoku se Líchovští zlepšili na 28,86 vteřiny a tento čas už nikdo nepřekonal. Borci SDH Chářovice si výkonem 28,90 vteřiny zajistili druhé místo v disciplíně i celkově, zatímco hasiči Pískové Lhoty selhali stejně jako před rokem i při druhém pokusu a postup na mistrovství republiky jim opět utekl. „Největší problém při útoku je, jak u speciální mašiny docílit, aby tlačila vodu, s čímž si zkušený matador Patrik Švec poradil. Tlak byl samozřejmě i na proudaře, které nástřiky v obou pokusech zvládli velice dobře," podotkl starosta líchovského hasičského sboru.

Jeho reprezentanti v posledních letech přepisují svoji historii. O další zápis ve své kronice se pokusí na mistrovství republiky v požárním sportu sboru dobrovolných hasičů, které tentokrát proběhne od 26. do 28. června v Trutnově. „Jedeme si to tam užít. Po dvou pátých místech na republice se chceme posunout o kousek výš," nastínil František Čermák ambice líchovského výběru, který v Podkrkonoší dozná změn. Z vítězné sestavy z Nymburka vypadnou bratři David a Patrik Švecové, místo nichž se do družstva vrátí Jakub Čermák s Markem Janouškem.

Sestava: Radek Míka, Marek Švec, Patrik Švec, Lukáš Hanus, Tomáš Fiala, Petr Janský, Filip Prinz, Vít Hanus, Petr Miřácký, David Švec.

autor: Miloš Krátký