SDH Líchovy

Líchovští hasiči se stali druhými vicemistry 
v PÚ na MČR 2014

Líchovští hasiči se stali druhými vicemistry 
v PÚ na MČR 2014

     České Budějovice – Dramatické vyvrcholení mělo 61. mistrovství Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska v požárním sportu v Českých Budějovicích. Hned sedm týmů se v závěrečné, královské disciplíně – útoku seřadilo za čerstvými šampiony z Dehtína (Plzeňský kraj) do půl vteřiny a z této bitvy vyšli s bronzovou odměnou hasiči SDH Líchovy, kteří celkově skončili pátí.


     Zopakovali tak dva roky staré umístění z republikového finále v Uherském Hradišti.

     „Přivézt si placku z mistrovství republiky, největšího svátku hasičů, je obrovský zážitek, a ještě k tomu z útoku, který jsme trénovali. Je to splněný sen, protože někdo čeká na medaili z republiky i třeba celou kariéru," radoval se líchovský proudař Jakub Čermák, který za hrdinu šampionátu označil svého parťáka Davida Švece. Zkušený borec totiž musel v útoku zaskočit za zraněného Marka Janouška při náběru vody, přestože to v soutěži nikdy nedělal. Svou premiéru však zvládl skvěle. Po prvních pokusech Líchovští časem 25,93 s dokonce vedli, v druhých je ale přeskočili hasiči Dehtína a o jednu setinu družstvo Pikova. Navlas stejného času navíc dosáhli borci Otročína, a tak o bronzu rozhodoval lepší druhý pokus. „Hrdinou je i Patrik Švec, který toho pro nás udělal a zařídil mnoho", zmínil líchovský mladík trenéra a strojníka úspěšného týmu v jedné osobě. „Patrik s Davidem už mají něco odběháno, proto tenhle úspěch přišel v pravý čas", podotkl Čermák.

     „Když jsme loni vyhráli Brdskou ligu, říkal jsem si, že je to odměna pro naší generaci za naší práci a úsilí v hasičském životě. Ale teď už vím, že ten největší zážitek v mém životě bylo kráčet před nabitým stadionem na stupně vítězů", rozplýval se nejstarší člen družstva Patrik Švec.

     Medaile se však mohla houpat na krku všech deseti líchovských borců a nikoliv jen sedmičky, co běžela útok, nebýt špatné předávky mezi třetím a čtvrtým úsekem v sobotní štafetě. Ta je připravila minimálně o dvě vteřiny, stříbro z disciplíny a celkovou třetí příčku. „Tušil jsem už v sobotu, že nás to může mrzet a taky mrzí. Ale tahle bezvadná parta to může dotáhnout ještě dál a výš", dodal optimisticky kouč.

     Ale popořadě. Šampionát sborů dobrovolných hasičů na sokolském stadionu v Českých Budějovicích tradičně odstartoval během na 100 metrů překážek a kvalitní tartan borcům svědčil. Hned šest líchovských závodníků (Petr Jánský, Jakub Čermák, Radek Míka, Jaroslav Říha hostující z Pískové Lhoty, Filip Prinz a Tomáš Fiala) dosáhlo časů začínajících číslovkou 17, ovšem v nabité konkurenci to stačilo pouze na šestou příčku v disciplíně. „Všichni zaběhli fantasticky. Myslel jsem, že by to mohlo stačit na umístění do třetího místa, ale bohužel", neskrýval překvapení z výkonů soupeřů starosta SDH Líchovy František Čermák. Starosti mu navíc přidělalo výše zmíněné zranění kolena Marka Janouška, kvůli němuž musel v neděli ráno sáhnout ke změně soupisky pro požární útok.

     Smůla provázela zástupce příbramského okresu i v následné štafetě na 4 x 100 metrů. Při jejich prvním pokusu selhala časomíra, při druhém sice překonali své historické maximum, ale zpackaná předávka jim zkřížila plány na posun v průběžném pořadí. Čas 59,33 s sestavy Říha, Prinz, Čermák, Fiala stačil jen na šesté místo.

     „Všem se omlouvám za své pochybení při předávce. Věřil jsem, že právě ze štafety urveme na republice cenný kov. O to víc mě teď mrzí, že nás to stálo i ocenění za celkové umístění", litoval finišman líchovské štafety Tomáš Fiala, jenž v hukotu bouřících diváků přeslechl pokyn Jakuba Čermáka k vyběhnutí. „Velká škoda selhání časomíry při prvním pokusu. Určitě bychom patřili mezi tři nejlepší", utěšoval ho Petr Jánský.

     Právě štafeta nejvíc ovlivnila celkový výsledek líchovských hasičů. Místo dvojky počítali do součtu všech umístění z jednotlivých disciplín šestku. Po sobotě z toho byla pátá pozice a velké zklamání pro Jaroslava Říhu s Filipem Prinzem. Ti útok neběželi a tak přišli o medaili z mistrovství republiky.

     Nebyli ovšem sami, komu zbyly po šampionátu oči pro pláč. Po sobotě suverénně vedoucí hasiči Zbožnova z Pardubického kraje pro změnu nezvládli útok, v němž byli až osmí, a tak je nakonec v celkovém pořadí předběhl Dehtín. Mimo medailové pozice skončili i po sobotě druzí borci Juřinky (Zlínský kraj). Po deváté příčce v útoku prohráli souboj o bronz s Tuří (Královehradecký kraj).

     Líchovští naopak v královské disciplíně vybojovali svůj historický úspěch. „Kluci měli fantastické nástřiky. Tím, že se závodilo na jednu mašinu, byly rozdíly v útoku strašně maličké", chválil tým starosta SDH Líchovy František Čermák, který vystoupení svého sboru na republikovém finále hodnotil pozitivně. „Vyrovnali jsme umístění z mistrovství v Uherském Hradišti, ale tím, že jsme se stali druhými vicemistry republiky v požárním útoku, byl letošní šampionát o fous výš. Škoda té zkažené předávky, mohli si domů přivézt medaili všichni."

 

 

     Běh na 100 m s překážkami - muži SDH

 

Pořadí     Jméno     Družstvo     I.pokus     II.pokus     Platný čas
1
  Gášek Jan
  SDH Juřinka
  16,26 s
  15,76 s
  15,76 s
2
  Lidmila Martin
  SDH Zbožnov
  16,44 s
  15,97 s
  15,97 s
3
  Vlček Tomáš
  SDH Lhenice
  17,52 s
  16,26 s
  16,26 s
    ...   ...  
 
 
19   Janský Petr
  SDH Líchovy
  18,15 s
  17,11 s
  17,11 s
22
  Čermák Jakub
  SDH Líchovy
  17,85 s
  17,15 s
  17,15 s
27
  Míka Radek
  SDH Líchovy
  17,96 s
  17,34 s
  17,34 s
31
  Říha Jaroslav
  SDH Líchovy
  17,97 s
  17,45 s
  17,45 s
42
  Prinz Filip
  SDH Líchovy
  18,55 s
  17,78 s
  17,78 s
48   Fiala Tomáš   SDH Líchovy   17,94 s   17,87 s   17,87 s
91   Švec Marek   SDH Líchovy   19,03 s   19,60 s   19,03 s
132   Janoušek Marek   SDH Líchovy   22,16 s   N   22,16 s

 

 

     Štafeta 4 x 100 m s překážkami - muži SDH

 

Pořadí    
Družstvo    
I.pokus
   
II.pokus
   
Platný čas  
1
SDH Zbožnov

60,68 s

55,28 s

55,28 s     Národní rekord
2
SDH Juřinka

62,36 s

57,95 s

57,95 s  
3

SDH Dehtín

62,32 s

58,25 s

58,25 s  
4

SDH Tuř

58,52 s

63,85 s

58,52 s  
5

SDH Mistřín

N

59,16 s

59,16 s  
6
SDH Líchovy
  59,33 s

65,87 s

59,33 s  
    ...                
8   SDH Dalovy   77,13 s   60,13 s   60,13 s    
    ...                
17   MHJ Císařov   68,22 s   64,32 s   64,32 s    

 

 

     Celkové pořadí - muži SDH

 

Pořadí     Družstvo     Kraj/jednota     Běh - 100 m     Běh - Štafeta    
Požární útok     Celkové body
1   SDH Dehtín
  Plzeňský
  5   3
  1   9
2   SDH Zbožnov
  Pardubický
  1
  1
  8   10
3   SDH Tuř
  Královéhradecký
  3
  4
  5   12
4   SDH Juřinka
  Zlínský   2
  2
  9   13
5   SDH Líchovy
  Středočeský
  6
  6
  3   15
6   SDH Mistřín
  Jihomoravský
  7   5
  7   19
    ...   ...                
11   SDH Dalovy   Středočeský   16   8   6   30
    ...   ...                
17   SDH Zličín   hlavní město Praha   17   16   17   50

 

 

Autor: Miloš Krátký , DaveZpět na články...